Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 770 komentarzy

blog ssaka

ssak - Wolny człowiek, ale trochę zniewolony.

CYWILIZACJA MĄDROŚCI I MIŁOŚCI

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Cywilizacja słowiańska była oparta na mądrości z której w naturalny sposób wynikała głęboka więź z przyrodą i innymi ludźmi.

Przyjmując pragnienie istnienia jako podstawową siłę będącą czynnikiem sprawczym całej rzeczywistości, należy również uznać istnienie siły stawiającej jej opór. Coś może istnieć (przejawiać się) jedynie w czymś. Nie może istnieć Jang bez Jin, dobro bez zła, mądrość bez głupoty –nie ma się do czego odnieść.

Co to znaczy pragnąć istnienia? To znaczy pragnąć przejawić się w odpowiedniej formie. Wchodzić w interakcje z innymi bytami. Po zaspokojeniu pragnienia następuje proces wycofania –działa druga siła, której atrybutami są często poczucie spełnienia, dobra, miłości, czy piękna. Pragnienie istnienia wiąże się dominacją, agresją, ekspansją, wpływem na otoczenie.

Kiedy pozbędziemy się emocjonalnych odniesień, to takie pojęcia jak miłość, dobro, czy piękno przestają istnieć.  Natomiast wspomniane siły jednak działają. Rozpoznawanie ich i uświadamianie ich sobie rodzi mądrość, która powinna być podstawową wartością, na której będzie oparta nasza cywilizacja. Dzięki mądrości możemy decydować co jest dobre, a co złe, prawdziwe lub nieprawdziwe, ważne lub nie, w jakim kontekście i w jakim czasie. Dzięki mądrości możemy podejmować decyzje o naszym postępowaniu, przeżyciach emocjonalnych i naszej wierze.

Wiedzieli o tym Słowianie, czego dowodem jest Świętowit (Światowid) będący symbolem mądrości jako największym z bóstw. Niestety wroga cywilizacja łacińska doprowadziła do zupełnego pomieszania pojęć. Indoktrynacja ze strony kościoła była i jest elementem wojny przeciw cywilizacji słowiańskiej. Propagowane jest nastawianie drugiego policzka, ale po to by oprawca miał łatwiejszy łup. Promuje się ubóstwo, ale po to by oprawca łatwiej się bogacił. Nakazuje się miłosierdzie, ale po to by nie ukarać oprawcy. Uczula się nas na walkę dobra ze złem, byśmy toczyli walkę ze sobą i między sobą. Zmusza się nas do wiary w gusła, by mącić rozum i nie dostrzegać tego co ważne i potrzebne. Wpaja się nam poczucie grzechu, byśmy czuli się gorszymi i żyli w strachu. Kiedy to wszystko jest za mało to straszy się nas ogniami piekielnymi.

Cywilizacja słowiańska była oparta na mądrości z której w naturalny sposób wynikała głęboka więź z przyrodą i innymi ludźmi. Można to dla uproszczenia nazywać miłością, ale warto być przy tym ostrożnym, gdyż obecne wpływy obcej nam cywilizacji wypaczają  znaczenie tego sława, tak jak wypaczyły nam znaczenia słowiańskich świąt i tradycji.

 

KOMENTARZE

 • @
  Uproszczenia i brak spójności; brak jednoznacznego odniesienia do dobra.
  Jednym słowem - miotanie się .
 • @ Autor 5*****
  Należy upowszechnić dokładniejszy system dwunastkowy i wszystko dokładnie się uporządkuje.
  Radzi Polska Demokracja Kwantowa.
  Dawniej używano system dwunastkowy równolegle z systemem dziesiętnym, z tym, że system dwunastkowy, stosowano przy skomplikowanych obliczeniach, zaś systemu dziesiętnego używali zwykli prości ludzie w życiu codziennym.

  Proste w nowej cywilizacji XXI Wieku, powszechny system dziesiętny zatrzymuje rozwój nauki.
 • ·
  ,,pragnąć istnienia? To znaczy [...] Wchodzić w interakcje z innymi bytami''. Coś w tym jest. Te inne byty to oczywiście cała przyroda w zakresie zależnym od indywidualnej percepcji, wrażliwości, świadomości, rozwoju.

  Co do słowiańskości i mądrości to cywilizacja taka czy inna nam ich nie zabrała bo one są w ludziach. Zwyczajnie zmienił się tylko ich charakter z postaci powszechnej i społecznej na wewnętrzną - duchową. I w oparciu o tę właściwość budujemy odpowiednie interakcje.
 • ---Pan Wojtas -nie zgadzam się z Panem
  ----- zarzuca Pan Autorowi - uproszczenie -w prostocie jest SPOKÓJ / CZYSTOŚĆ / JASNOŚĆ / OCZYWISTOŚĆ

  --moim zdaniem Autor -fenomenalnie wręcz wypunktował -przyczyny upadku CYWILIZACJI SŁOWIAŃSKIEJ
 • Ale przecież mądrość i miłość objawił nam Bóg w Chrystusie
  Po co odgrzebywać bogów, których nie znamy.
  Na pewno Słowianie znali jakąś cząstkę prawdy, inaczej nie bylibyśmy tak wspaniałym narodem.
 • @goodness 22:59:06
  >Należy upowszechnić dokładniejszy system dwunastkowy i wszystko dokładnie się uporządkuje.

  Czy nie lepszy będzie system szesnastkowy? W rozkładzie liczby 12 występuje 3.
 • @mirakles 00:06:57
  >Co do słowiańskości i mądrości to cywilizacja taka czy inna nam ich nie zabrała bo one są w ludziach.

  Ja też tak uważam. Trzeba się tylko obudzić i wprowadzić ład do życia społecznego. Tego co w sercu nikt zabrać nie może.
 • @circonstance 06:11:10
  >Po co odgrzebywać bogów, których nie znamy.

  Warto ich poznać, bo to nasze korzenie i bardzo piękne. To tak jakby spytać po co czytać Pana Tadeusza. Samo rozumienie bótsw jako syboli wartości i sił natury może znacznie wzbogacić i uporządkować nasze życie. Chrystus mówił, że królestwo jego nie jest z tego świata. My zajmujemy się Tym światem.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:25:11
  Dobrobyt jest wartością wymierną i wynika z mądrości. Dobro jest jedynie wynikiem subiektywnej oceny i kontekstu. Może być pojęciem użytecznym do opisu. Dobre intencje wynikają z miłości. Można roboczo przyjąć, że stanowią wartość.
 • -------- czy wiesz , że
  http://www.swastika.cba.pl/polska.htm
 • @ninanonimowa 08:55:35
  Bardzo ciekawe, dzięki.
 • @ssak 08:51:24
  Jeśli twierdzi Pan, że dobre intencje wynikają z miłości - to znaczy, że Pan wie, czym jest dobro.

  To jest to zapętlenie w rozumieniu dobra.
 • @ninanonimowa 00:47:44
  Skoro się Pani ze mną nie zgadza - to teraz będzie musiała Pani z tym żyć.
  To trudne będzie.
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:17:08
  Wydawało mi się, że sam Pan uznał, że dobro jest względne i nie jest wartością uniwersalną. Dobre intencje mogą służyć jedynie jako usprawiedliwienie swojego postępowania. Czy dobre intencje są dobre?
 • @ssak 12:48:52
  Po co skaczesz do szesnastkowego systemu skoro z nonszalancją traktujesz system dwunastkowy. W Teraz w powszechnym dziesiątkowym systemie występuje 3 na pierwszym miejscu nawet zapisana w Konstytucji i Ty to popierasz. A nie widać gołym okiem, co robi 3 w systemie dziesiętnym, a co robi w systemie dwunastkowym????? Nie mam uczulenia na liczbę 3 i wiem, że jest naturalną liczbą składniową liczby 12 nie musisz tego odkrywać:)
  Polska Demokracja Kwantowa
 • @goodness 14:02:12
  >Po co skaczesz do szesnastkowego systemu skoro z nonszalancją traktujesz system dwunastkowy.

  System szesnastkowy wykoprzystuje się w informatyce i przejście do niego wydaje się łątwiejsze. Nie traktuję systemu dwunastkowego z nonszalencją. Zadałem tylko pytanie.

  >3 na pierwszym miejscu nawet zapisana w Konstytucji i Ty to popierasz.

  Mówienie, że popieram obecną Konstytucję to nadużycie. Nie popieram jej, ale innej nie mamy jeszcze.
 • --Pan Wojtas :)))))))))))) hm ... cokolwiek zmienił Pan zdanie
  --dwa lata temu był Pan bardziej naburmuszony ::)))) ja JUŻ !!! zapomniałam !! a Pan ma mola -chrum / chrum - gryzie już ??? :)))
 • @ssak 12:48:52
  Skoro pyta Pan, czy dobre intencje są dobre, to z założenia określa Pan, że coś jest dobre (lub złe).
  Dalej nie rozumie Pan zapętlenia?
 • @ninanonimowa 16:08:14
  Cóż. Chyba zrozumiałem, że miłość jest
  pragnieniem istnienia .
  Tu oznacza to, że nie mam nic przeciwko istnieniu bytów nawet mi nieprzyjaznych. I to wcale nie oznacza, że poszukuję z nimi współpracy, czy porozumienia.
  Niech sobie istnieją - to ich problem i ich karma.
  Droga, którą wskazuję jest po prostu bardziej przyjazna i pozwala iść wyprostowanym.
 • --------------rozejm :)) przerwa na papieroska
  http://www.youtube.com/watch?v=akz0DmQ0KXM
 • @ssak 12:48:52
  PS.

  Św. Paweł napisał Hymn do Miłości, gdziedo opisu, czym jest miłość, ani razu nie użył określenia "dobro".

  Niech Pan przepracuje swoją notkę tak, aby opisać Cywilizację Słowiańską bez użycia tego określenia.

  Wtedy zobaczy Pan jak wielką jest Cywilizacja Słowiańska.
 • @Krzysztof J. Wojtas 17:23:29
  >Niech Pan przepracuje swoją notkę tak, aby opisać Cywilizację Słowiańską bez użycia tego określenia.

  Przecież ja nie używam i nie zamierzałem używać tego okteślenia. Z czego uczynił Pan zarzut w pierwszym swoim komentarzu. Trudno zrozumieć o co Panu chodzi.
 • @ssak 17:42:33
  "Dzięki mądrości możemy decydować co jest dobre, a co złe, prawdziwe lub nieprawdziwe, ważne lub nie, w jakim kontekście i w jakim czasie. "

  Takie ujęcie to traktowanie dobra jako bytu niezależnego, a dobro jest bytem relacyjnym. Mądrość wybiera , wyłuskuje dobro z kontekstu sytuacji a nie określa dobra z relacji.
  Tu jest błąd.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:51:47
  >Takie ujęcie to traktowanie dobra jako bytu niezależnego

  Mam w tym miejscu odmienne zdanie. To my ludzie nadajemy znaczenia. Tworzymy dobro decydując, że coś jest dobre dla nas, w pewnym kontekście i czasie. Oczywiście żyjąc we wspólnocie pewne znaczenia stają się wspólne, ale to i tak nie są byty niezależne.
 • ---Panowie --macie wiele wspólnego -poziom dyskusji / niewątpliwy /
  -- pogadajcie sobie / pokłóćcie się /posprzeczajcie -WYPRACUJCIE wspólny polski mianownik

  --jak 3 osoby mówi Tobie ,że jesteś koniem ! nie przejmuj się ! gdy 8 osób Tobie mówi, że jesteś koniem -KUP SOBIE SIODŁO
 • @ssak 08:24:02
  >Co do słowiańskości i mądrości to cywilizacja taka czy inna nam ich nie zabrała bo one są w ludziach.

  Ja też tak uważam. Trzeba się tylko obudzić i wprowadzić ład do życia społecznego. Tego co w sercu nikt zabrać nie może.

  >>> zgadzam się :)
 • @ssak 21:10:51
  To my ludzie nadajemy znaczenia.
  Tworzymy dobro decydując, że coś jest dobre dla nas, w pewnym kontekście i czasie.
  Oczywiście żyjąc we wspólnocie pewne znaczenia stają się wspólne, ale to i tak nie są byty niezależne.

  >>> też tak sądzę. Ale nie warto o takie kwestie 'kruszyć kopii" :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

 • I.C
  posty: 141 komentarze: 237