Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 770 komentarzy

blog ssaka

ssak - Wolny człowiek, ale trochę zniewolony.

Rozwój

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Słowo rozwój stało się elementem bazowym współczesnej nowomowy. Stawia się go jako cel podstawowy i wykorzystuje do kierowania ludzkiej energii i myśli na błędne tory

 

Rozwój następuje mimochodem, gdy coś robimy. Zdobywamy wtedy doświadczenie, wiedzę i umiejętności. Poszerzamy własne horyzonty i wzbogacamy się. Rozwój jest zatem efektem ubocznym podejmowanych przez nas działań. Nie jest wartością samą w sobie. Wykonując regularnie działania określonego typu, rozwijamy się w tym kierunku, co sprawia, że kolejne wykonujemy już o wiele sprawniej, lepiej, z mniejszym wysiłkiem. Jednak to działania, które podejmujemy mają wartość, a nie sam rozwój. Można doskonalić się w staniu na głowie i codziennie rozwijać się w tym kierunku. Tylko po co? Czy taki rozwój jest pożądany? Gdyby nawet rozwój następował w pożądanym kierunku, ale trwał nieustannie, to jego skutki byłyby zapewne tragiczne. Wyobraźmy sobie, że ludzki organizm nieustannie rośnie. Taki rozwój jest wskazany do czasu osiągnięcia pewnej gracy. Co by się stało, gdyby tej granicy nie było i ludzie osiągaliby gigantyczne rozmiary? Na przykład zabrakłoby dla nich pożywienia.
 
Dziś słowo rozwój jest niezwykle popularne i uznawane za niekwestionowaną wartość samą w sobie. Przy każdej możliwej okazji politycy, samorządowcy, dyrektorzy dziennikarze, czy księża używają bezrefleksyjnie tego słowa jako klucza do podkreślania wartości swoich działań i osiągnięć. W istocie do szerzenia pustosłowia na ten temat.
 
Słowo rozwój stało się elementem bazowym współczesnej nowomowy. Stawia się go jako cel podstawowy i wykorzystuje do kierowania ludzkiej energii i myśli na błędne tory oraz do jej rozpraszania. Nadmierny rozwój niesie w sobie ziarno destrukcji i upadku. Nadmierny rozwój firm produkcyjnych powoduje, że nie ma dla kogo produkować. Na siłę szuka się rynków zbytu, a ostatecznie wywołuje wojny. W imię rozwoju wykorzystuje się pracownika do granic możliwości i robi z niego niewolnika. Opamiętajmy się! Zastanówmy nad rzeczywistymi celami. Przywróćmy słowom ich sens i teść.

KOMENTARZE

 • @Autor
  Piszesz i nie widzisz podwójnego dna wyrazu " rozwój "?

  Omijasz, celowo rozwój: bałaganu, bezrobocia, bezdomnych itd:-)
 • @goodness 23:18:41
  Pominąłem też rozwój nowotworów i chorób psychicznych.
  Kiedy się mówi o rozwoju osobistym, rozwoju gospodarki, nauki, techniki, itp., to utożsamia się rozwój z dobrem. Nie dopuszcza się myśli, że rozwój może być dobrem tylko w określonych okolicznościach. Dlatego jest narzędziem manipulacji.
 • @ssak 08:43:20
  Dobry temat na czasie.

  Rozwój i inne słowa o podwójnym znaczeniu - używane są jak narzędzie manipulowania pojedynczym człowiekiem i tłumami:-)

  Dlatego demokracja prawdziwa posiada 4 koła, ani 5 kół , czy 3 koła obecne nie pasują do torów systemu życia:-)

  Opisana energia Polaków ciągle się wykoleja, nie dojeżdżając do wajchy na błędny tor:-)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

 • I.C
  posty: 141 komentarze: 237