Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 770 komentarzy

blog ssaka

ssak - Wolny człowiek, ale trochę zniewolony.

O miłości

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Miłość jest szczególnym rodzajem poznania

 

Miłość jest szczególnym rodzajem poznania –rozpoznajemy siebie w innych. Rozpoznanie może być realne albo wyimaginowane. Niemniej wywołuje ono poczucie jedności i wspólnoty z innymi. Jeśli jesteśmy wyrozumiali dla siebie, to również jesteśmy wyrozumiali dla innych, gdyż patrzymy na nich jakby byli naszą częścią, albo innym obrazem nas samych. Miłość zatem wzbogaca nas i nadaje sens. Spełniamy się robiąc coś dla innych, bo w istocie chcemy być dobrzy dla siebie. Chętnie widzimy siebie jako część większej całości, którą nazywamy Bogiem. Mówimy o miłości do Boga, bo brzmi to może mniej egoistycznie i pozwala przerzucić na niego część odpowiedzialności. Paradoksalnie, miłość rodzi się w osamotnieniu. Zaakceptowanie własnego osamotnienia pozwala jednocześnie dostrzegać je u innych, co rodzi empatię i współczucie.
 

Jeśli zatem miłość jest rodzajem poznania, to znaczy, że poznanie, czyli mądrość jest pojęciem bardziej podstawowym. Z poznania, czyli Mądrości wynika Miłość i Piękno i Prawda. Wszystkie są one pojęciami dotyczącymi pojedynczego organizmu, ale poprzez uzgodnienia i poczucie wspólnoty mogą tworzyć system wartości organizmu społecznego.

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

  • I.C
    posty: 141 komentarze: 237