Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
21 postów 770 komentarzy

blog ssaka

ssak - Wolny człowiek, ale trochę zniewolony.

Czyja Racja Stanu cd.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ideologicznie -tym razem o wolności.

 

Nie wiemy jaki jest świat. Nie wiemy czy jest ograniczony, ale wiemy, że obraz świata jaki tworzymy naszymi zmysłami jest ograniczony. Ograniczona jest nasza percepcja, nasza świadomość i jest to cecha pozytywna. Bez istnienia granic nie byłoby możliwe wszelkie doświadczenie. Nie moglibyśmy dotknąć czegokolwiek, bo nie istniałby granica, gdzie to coś się zaczyna i kończy. Bez istnienia granic nie istnielibyśmy sami. Dzięki istnieniu ograniczeń możemy ich doświadczać, przekraczać je, poszerzać granice poznania, czyli się rozwijać. Dziecko potrzebuje doświadczyć ograniczeń jakie stawiają mu rodzice –nie wolno mu bić młodszej siostry, sikać na podłogę itp. Ograniczenia stawia grupa społeczna, kultura, cywilizacja. Poznawanie tych ograniczeń, akceptacja albo przekraczanie jest rodzajem doświadczenia –największą nagrodą. Mówiąc o wolności należy pamiętać, że dotyczy ona jedynie wybranego obrazu świata. Jeśli dla danej jednostki ograniczenia wydają się zbyt duże, wówczas pragnie się od nich wyzwolić –pragnie wolności. Dla różnych istot wolność jest zatem czym innym. Pojęcie wolności nie dotyczy świata jako takiego. Nie można mówić o wolności zbyt ogólnie –pozbycie się wszelkich granic, to brak istnienia.
 
W swojej ostatniej notce zwróciłem uwagę na walkę ideologiczną i światopoglądową jaką powszechnie zauważamy w naszym życiu. Głoszenie nieograniczonej fałszywej wolności jest jednym z jej elementów. Liberalizm, wolny rynek, bezstresowe wychowanie –wszystko to idee fixe, służące wywołaniu fałszywego obrazu świata i wszczynaniu konfliktów. Służące wyzyskiwaczom, a nie społeczeństwom. Tak zwana wolność gospodarcza doprowadziła do powstania korporacji, które regulują rynki i same ograniczają wolność gospodarczą –ale innym, słabszym. Stać je na wykupywanie wyroków sądowych i ustaw regulujących prawo na ich korzyść. Taka jest oto wolność w imię fałszywego pojęcia wolności.
 
Człowiek może żyć w harmonii z innymi, albo odbierać ludzi jako mówiące narzędzia, które można eksploatować i wykorzystywać. To drugie podejście jest powszechnie zauważalne. Taka jest obecna cywilizacja i nie jest to dziełem przypadku, ale władzy ideologicznej –zewnętrznej.
Zamiast używać fałszywie tworzonych pojęć musimy sami ustalić o jaką wolność nam w życiu chodzi. Gdzie nakreślić granice, aby wieść szczęśliwe życie w harmonii z innymi.
 

KOMENTARZE

 • Bredzisz kolego
  Po ilu głębszych ma się takie wizje?
 • @Mind Service 15:01:08
  W którym miejscu się mylę i dlaczego?
  Mów merytorzycznie, albo nie zaśmiecej bloga.
 • @ssak 15:09:13
  Proszę uważać na tego typa. On tu pracuje na zlecenie dżumy nadjpordańskiej
 • Ważny post będzie niezauważony, he, he..
  Wolność może mieć tylko psychiczne, duchowe wymiary. Możesz się uniezależnić duchowo od wszelkich strachów, nakazów, zakazów, od moralnych nacisków rodziny, kościoła itd.

  Natomiast materialnie, fizycznie wszyscy zależymy od siebie, od koncernów, od banków, od fabryk, od środowiska,. Tu u Polaków brak empatii, niestety.
 • Trafnie Pan obserwuje...
  Dodam, że szefowie/właściciele korporacji mówią :
  O co Wam chodzi - czy wyprodukujecie wszystko taniej od nas?
  Przy mniejszym wysiłku?

  Czy ktoś Wam zaproponuje wyższy od naszego procent od złożonych depozytów?

  Wybór należy do Was...
  Jak widać, jak na razie - ta niewolnicza w swej istocie "ideologia", a może nawet IDEOLOGIA - JEST - DOMINUJĄCĄ.

  Czy powinna?
  Czy stać nas na jednak większy wysiłek - by jednak zdobyć poczucie samodzielności w odpowiedzialności za własne i bliskich - życie?
  Tak rozumiem Pański tekst.
 • @adevo 16:53:44"...Natomiast materialnie, fizycznie wszyscy zależymy od siebie, od koncernów, od banków, od fabryk, od środowisk
  Tylko proporcje tych zależności ( naturalnych, oczywistych, koniecznych...) tak wpływają na nasze życie , że wielu ludzi nie ma już czasu lub sił , aby myśleć o wolności mającej "...psychiczne, duchowe wymiary..."
 • @ssak
  Taka notka mogłaby zostać włączona do zakładki PRS po spełnieniu warunków formalnych.

  Merytorycznie - jest dopiero pierwszym krokiem w rozważaniu tej kwestii. Niemniej ważnym.
  Dla mnie cennym, że "w linii" a nie są to moje uwagi.
 • @zbigniew1108 18:15:10
  >że wielu ludzi nie ma już czasu lub sił , aby myśleć o wolności mającej "...psychiczne, duchowe wymiary..."
  -----------------------------------------
  Nie mają sił, tak to prawda. Najrzadszymi zjawiskami stały się wolny czas i wolny duch. Wolny czas może wam zapewnić wspólne działanie, wspólny podział bogactw kraju przez

  AKT WOLI NARODU, http://www.petycjeonline.com/akt

  Natomiast szlachetną decyzję o uwolnieniu się z ograniczeń gwiazd, historii, charakteru, mentalności, wychowania, wykształcenia, etc., to każdy podejmuje sam jak palec..
 • @adevo 18:48:02 "...każdy podejmuje sam jak palec..."
  I dostrzega następne ograniczenia... aż do śmierci lub inaczej , aż do przejścia do ...TAM.
 • @zbigniew1108 18:57:30
  >I dostrzega następne ograniczenia..
  ------------
  Jak dostrzega to już jest dobrze.
 • @Krzysztof J. Wojtas 18:27:02
  Nie jestem zainteresowany uczestniczeniem w procesie intronizacji osobników obcych nacji. Jestem zainteresowany Polską Racją Stanu, ale żydowską to już nie. Gdy będę gotowy pisać pod własnym nazwiskiem to sam o tym zdecyduję.
  Dla mnie liczy się bardziej treść niż forma.
  Jeśli będzie Pan gotowy do współpracy to ja jestem otwarty.
  Liczyłem na Pańskie zainteresowanie. Mam nadzieję, że moje teksty przyczynią się do wyznaczenia innego kierunku myślenia o CP.

  Pozdrawiam
 • @BTadeusz 17:12:02
  >Czy stać nas na jednak większy wysiłek - by jednak zdobyć poczucie samodzielności w odpowiedzialności za własne i bliskich - życie?

  Czy stać nas na zmianę ideologii?

  Pozdrawiam:
 • @nikander 16:30:17
  Dziękuję:)
  Tak to wygląda, ale ja wierzę w ludzi. Po prostu został źle zaprogramowany.
 • Bo nie uczymy się poznawać świata inaczej niż zmysłami ? :)
  " (...) ale wiemy, że obraz świata jaki tworzymy naszymi zmysłami jest ograniczony. Ograniczona jest nasza percepcja (...)

  >>> Dlaczego nie rozwijamy intuicji, dlaczego nie uczymy dzieci dostrzegać aurę itd.. wtedy nasza percepcja byłaby (jako społeczeństw) inna
 • To co opisujesz to zakodowany OBRAZ świata
  "Głoszenie nieograniczonej fałszywej wolności jest jednym z jej elementów. Liberalizm, wolny rynek, bezstresowe wychowanie –wszystko to idee fixe, służące wywołaniu fałszywego obrazu świata i wszczynaniu konfliktów. Służące wyzyskiwaczom, a nie społeczeństwom.
  Tak zwana wolność gospodarcza doprowadziła do powstania korporacji, które regulują rynki i same ograniczają wolność gospodarczą –ale innym, słabszym"

  >>> "uczymy" tego obrazu i jego akceptacji wciąż nowych pokoleń, które wpisują się tym samym w scenariusz "elit"
  Dlaczego np: uczymy młodych w szkołach by "uczyli się i zdobyli dobrą pracę" ( w domyśle u kogoś czy w korporacji).
  Tak nie kształci się wolnych ludzi.
 • @ekoludek 22:51:33
  >Bo nie uczymy się poznawać świata inaczej niż zmysłami ? :)

  Odbieramy świat wyłącznie zmysłami -nie wnikam ile ich jest i jak rozwinięte. Są to po prostu narzędzia do odbioru różnych fal. Napiszę o tym w kolejnej notce.
  Proces asymilacji otrzymanych sygnałów i budowania światopoglądu, intuicji jest złożony, ale zawsze mamy do dyspozycji tylko to co uzyskaliśmy przez zmysły.
 • @ekoludek 22:55:12
  >To co opisujesz to zakodowany OBRAZ świata

  W istocie, pisałem, że nie wiemy jaki jest świat. Możemy jednak posługiwać się mapami.
 • @ssak 23:18:56
  Odbieramy świat wyłącznie zmysłami -nie wnikam ile ich jest i jak rozwinięte.

  >> w tym sensie zgoda :)
  Choć 95% ludzi pytanych o zmysły wymieni tylko: smak, węch, słuch, wzrok i dotyk. A ja wspomniałem o szerszym ujęciu.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY

 • I.C
  posty: 141 komentarze: 237